Przedsiębiorczy Polacy

Jak donoszą statystyki, nigdy wcześniej tylu Polaków nie decydowało się na zakładanie swoich firm jak obecnie. Pobity został oto rekord zakładania jednoosobowych firm. Czyżbyśmy w Polsce mieli do czynienia z prawdziwą modą na przedsiębiorczość?

Kto najczęściej decyduje się na założenie firmy?

Jak donoszą statystyki, nigdy wcześniej tylu Polaków nie decydowało się na zakładanie swoich firm jak obecnie

Autor zdjęcia: Reuben Whitehouse

Ze statystyk wynika, że jednoosobowe firmy zakładają coraz częściej kobiety i zaczynający dopiero na rynku pracy swoją przygodę absolwenci (więcej: http://biznes.pl/firma/zakladam-firme/firma-jednoosobowa/5drvr). Fakt ten tłumaczyć można tym, że dość trudno znaleźć im zatrudnienie. Młode kobiety dla pracodawców to realne ryzyko zajścia w ciążę i pójścia na urlop macierzyński, a później wychowawczy. Z kolei starsze kobiety, które mają już odchowane dzieci z racji tego, co robiły wcześniej rzadko mają tak bogate doświadczenie zawodowe jak ich rówieśnicy płci męskiej. Znalezienie pierwszej pracy w wieku 35-40 lat stanowi nie lada wyzwanie, jeśli kobieta chce czegoś więcej niż tylko stanowisko na kasie w markecie.
Podobna sytuacja dotyczy świeżo upieczonych absolwentów. Choć pełni są zapału i chęci do pracy, na ogół nie mają doświadczenia. Mają za to nieraz bardzo wysokie wymagania finansowe. W związku z tym, im również ciężko znaleźć zadowalającą ich posadę.

Osoby te, nie mając innej alternatywy – zatrudniają się same. Otwarcie własnej działalności to wielka szansa na rozwinięcie skrzydeł na rynku pracy i zdobycie niezbędnego doświadczenia. Nawet, jeśli firma nie utrzyma się na rynku przez okres kilku czy kilkunastu lat, z pewnością łatwiej będzie później znaleźć pracę u kogoś na etacie.

Skąd czerpać środki na prowadzenie swojej firmy?

Z pewnością najbardziej atrakcyjną i jednocześnie najbardziej pożądaną formą finansowania działalności są bezzwrotne dotacje dla firm. Ich pozyskanie stwarza wiele realnych szans nie tylko na zakupienie niezbędnego do prowadzenia firmy sprzętu i wyposażenia, ale także na finansowanie bieżącego działania. Środki te to także szansa na realizację założonych celi i wdrożenie przyjętych strategii biznesowych. Niestety, pieniędzy z dotacji nie starczy dla wszystkich, zdarzyć się, więc może, że trzeba będzie poszukać innego źródła pieniędzy.

Byle tylko utrzymać się na rynku

Pierwszy rok działalności jest w stanie przetrwać na rynku około 70 procent nowo zarejestrowanych firm – nie jest to wynik zły, choć z pewnością statystyki te mogłyby być bardziej łaskawe. Okazuje się, bowiem, że szansę na świętowanie pięciolecia działalności ma już jedynie, co trzecia z nich. Zatem, jak wynika ze statystyk – więcej niż połowa nie jest w stanie utrzymać się na rynku. Dlaczego? Otóż przede wszystkim, dlatego, że w naszym kraju mamy nadal niesprzyjające przedsiębiorcom środowisko:

  • duże obciążenia podatkowe,
  • wysokie koszty prowadzenia działalności,
  • silna konkurencja,
  • etc.

Nie pozostaje nam nic innego, jak mieć tylko nadzieję, że sytuacja z czasem się ustabilizuje i większa ilość osób będzie miała szansę na prowadzenie dochodowych firm o ugruntowanej pozycji na rynku. W końcu już niejednokrotnie pokazaliśmy, że Polak potrafi!