Kredytobiorco – przygotuj się na koniec ery tanich kredytów!

Kredyt hipoteczny, który chcemy zaciągnąć na zakup nieruchomości jeszcze nigdy nie był tak tani. Każdy miesiąc przynosi nam kolejne obniżki oprocentowania, a jak podkreśla doradztwo finansowe Poznań, na horyzoncie widać już kolejne cięcia stóp, które z pewnością spowodują, że raty za kredyty spadną jeszcze bardziej. Już teraz warto się jednak przygotować na powrót droższego pieniądza, co jest nieuniknione w przyszłości.

Tani kredyt

Kredyt hipoteczny, który chcemy zaciągnąć na zakup nieruchomości jeszcze nigdy nie był tak tani

Autor zdjęcia: kevin dooley

Błędnemu złudzeniu taniego kredytu ulegają zarówno ci, którzy spłacają zobowiązania w złotych od kilku lat, jak i ci, którzy dopiero rozważają zaciągnięcie takiego zobowiązania na zakup wymarzonej nieruchomości. Ta pierwsza grupa kredytobiorców zdołała już zapomnieć, że nie tak dawno raty były znacznie wyższe. Jak to w życiu – łatwo jest przyzwyczaić się do tego, że każdy kolejny harmonogram przesyłany przez bank to dobra wiadomość zwiastująca kolejne oszczędności w naszym domowym budżecie.

Chcę zaciągnąć kredyt

Dla potencjalnych kredytobiorców wpadnięcie w przesadny, złudny optymizm jest tu jeszcze łatwiejsze. Prezentowane bowiem dziś przez doradztwo finansowe Poznań symulacje opierają się na obecnych, rekordowo niskich wskaźnikach, których w historii jeszcze nie buło. W związku z tym, kredytobiorcom brakuje realnego punktu odniesienia, a przecież hipoteka to zobowiązanie zaciągnięte na długie dziesięciolecia. Warto więc popatrzyć na swoje finanse bardziej sceptycznie, bo czy będzie nas stać na spłatę rat, gdy oprocentowanie podskoczy nam do góry o dwa, albo trzy punkty procentowe?