Czy mamy jeszcze szanse na dotacje unijne po roku 2020?

Fakt opowiedzenia się przez Brytyjczyków za opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, jest istotnym problemem, także dla innych państw europejskich, w tym również Polski. Gospodarka jest siecią wzajemnych powiązań, zaburzenie jednego z nich przekłada się, więc na kolejne. Skutki tej decyzji poniesiemy wszyscy, czy nam się to podoba, czy też nie.

Efekt domina

Wkrótce, po ogłoszeniu wyników czwartkowego referendum dostrzec można było obniżenie kursu waluty angielskiej, ale także i walut innych państw postrzeganych, jako niestabilne

Autor zdjęcia: Moyan_Brenn

Wkrótce, po ogłoszeniu wyników czwartkowego referendum dostrzec można było obniżenie kursu waluty angielskiej, ale także i walut innych państw postrzeganych, jako niestabilne. Do tego niechlubnego grona zalicza się również nasz kraj, który w związku z zawirowaniami politycznymi i społecznymi jest postrzegany przez inwestorów, jako rynek bardzo niestabilny. Skoro niestabilny – nie warto ryzykować i lokować w nim swoich środków. Korzystniej jest przerzucić je na inne, stabilniejsze i bardziej przewidywalne rynki. Umocniła się w następstwie tego waluta szwajcarska, co stanowi kolejny cios dla Polaków, licznie zadłużonych we frankach szwajcarskich.

Dotacje pod znakiem zapytania?

Raczej mało prawdopodobne jest również to, by w kolejnej perspektywie budżetowej Polska otrzymała tak duże, jak miało to miejsce w poprzednich latach dotacje unijne Poznań. Brak Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej to zdecydowanie mniej pieniędzy w unijnej kasie, nie ma, więc fizycznej możliwości, by dotacje udzielane innym krajom pozostały na wcześniejszym, równie wysokim poziomie. Tak, więc, jeśli rozważasz opcję starania się o dotacje dla swojej organizacji, warto przyspieszyć te starania, tak, by załapać się na rozdanie unijnych środków w perspektywie budżetowej obecnie obowiązującej na lata 2014-2020. Zatwierdzony budżet na najbliższe 3 lata nie ulegnie zmianie, pieniądze są już, bowiem zablokowane na odpowiednich kontach, tak, by można było sfinansować projekty obejmowane wsparciem.