Czy, kiedy i gdzie można ubiegać się o przyznanie dotacji?

Wiele przedsiębiorstw chciałoby uzyskać dotacje dla firm (więcej o dotacjach tutaj: http://www.strategor.pl/). Nadal jednak, wiele osób nie wie w jaki sposób się za to zabrać, a w szczególności gdzie i kiedy może się o nie ubiegać. Niestety, na takie pytanie nie da się w 100% precyzyjnie odpowiedzieć.

Konkursy o dotacje

Wiele przedsiębiorstw chciałoby uzyskać dotacje dla firm

Autor zdjęcia: Airsoftpal.com

Fakty są takie, że konkursy o dotacje unijne ogłaszane są praktycznie przez cały rok. Trzeba jednak wiedzieć, że każdorazowo przeznaczone są one do ściśle określonych grup i na wsparcie ściśle określonych celi. Ponadto, dodatkowym ograniczeniem z istnienia którego należy mieć świadomość, może być ograniczenie co do lokalizacji, część dotacji przyznawanych jest bowiem tylko podmiotom z danego regionu (najczęściej województwa).

W praktyce, oznacza to, że firma A działająca na terenie Krakowa może starać się w tym roku o przyznanie jej dotacji na inwestycje, podczas gdy firma B, posiadająca taki sam profil działalności i taką samą wielkość, również potrzebująca pieniędzy na realizacją takiej samej inwestycji, działająca jednak na terenie Poznania szansy takiej mieć już nie będzie. Wynika to z tego, że w chwili obecnej nie zostały zaplanowane żadne konkursy dla przedsiębiorstw działających na terenach miejskich w obszarze województwa wielkopolskiego. Choć sytuacja taka budzić może pewne rozgoryczenie – niestety nie da się w tej kwestii nic zrobić. Regulamin konkursu jest rzeczą świętą.

Z podobną sytuacją mieć do czynienia będziemy w przypadku tak zwanych dotacji na start, czyli dotacji przyznawanych dla osób, które dopiero chcą założyć swoją działalność gospodarczą. Musimy mieć świadomość, że tu także może zdarzyć się sytuacja, gdy w jednym mieście bez problemu będzie można starać się o przyznanie dotacji, podczas gdy w drugim możliwość taka nie będzie istniała.

Śledzenie terminów

Dlatego właśnie tak istotne jest znalezienie nie tylko odpowiedniego dla siebie konkursu, ale także uważne śledzenie ewentualnego terminu jego ogłoszenia. W praktyce bowiem bardzo rzadko zdarza się tak, że wnioski o dotacje można składać przez cały rok. Najczęściej, w zdecydowanej większości przypadków obowiązuje tylko jeden konkretny termin. Może być to tydzień, może dwa tygodnie. Przegapienie tego terminu wiąże się z utratą szansy na zdobycie dotacji w danym roku.

Najlepiej terminy naborów oraz konkretne informacje na temat konkursów, śledzić na łamach serwisów internetowych zajmujących się dotacjami.